הלבנת שיניים

הלבנת שיניים

בימינו, בריאות השן אינה הכל. מטופלים רבים מתעניינים גם באפשרות לקבל חיוך זוהר יותר.
הסיבות לכך הן חברתיות יותר מאשר ביולוגיות.

קיימות מספר שיטות להלבנת שיניים:


א. הלבנת שיניים בלייזר/LED
ב. הלבנת שיניים בשיטת הסד הביתית
ג. הלבנת שיניים בשיטת הסד המרפאתית
ד. הלבנת שיניים באמצעות משחת שיניים להלבנה ותכשירים
ה. הלבנת שיניים באמצעות ציפויי חרסינה

השיטות נבדלות זו מזו במשך הזמן הדרוש להלבנה, במשך הזמן שהיא שורדת אח"כ בפה ובאפקטיביות שלהן. בכל שיטות ההלבנה, שימוש בטבק (עישון) וצריכה של קפה ותה, מורידה את משך השרידות של ההלבנה בפה. הלבנת שיניים הינה תהליך אינדיבידואלי שבו אנו יודעים מה היא נקודת ההתחלה, אך איננו יודעים לאיזו רמת הלבנה נגיע. ברוב המכריע של המקרים ישנו שיפור ניכר בגוון השן. עם זאת, לא תמיד יש הקבלה בין רמת הציפיות של המטופל לבין התוצאה בפועל. למעשה, כדאי היה לשנות את שם טיפול זה ל"הבהרת שיניים" במקום "הלבנת שיניים".

הלבנת שיניים בלייזר LED

הלבנת שיניים בלייזר או לד, מבוצעת במרפאת השיניים של ד"ר תמר פינקלשטיין באמצעות מכשיר השולח קרן אור מרוכזת אל השן וגורם לשינוי בגוון שלה. לפני הפעולה מורחים את השן בחומרי הלבנה, והאור למעשה מפעיל את החומר. החומר סופח החוצה את החומרים שגרמו לשן להצהיב (ניקוטין, תרופות, קפה וכו) ומשנה את צורת החזר קרני האור מעל השן. השיטה אפקטיבית מאד, ושורדת כ-3 שנים בפה המטופל. משרד הבריאות הזהיר באחרונה מפני ביצוע הלבנות בלייזר. נכון לרגע כתיבת שורות אלה, אין מספיק מחקרים ארוכי טווח על ההשפעות של הטיפול על חיות השן. הבעייה נובעת מכך שקרן הלייזר מחממת את מוך השן, ועלולה לגרום לפגיעה בה. במקרה כזה יהיה צורך בטיפול שורש בהמשך. הלבנת שיניים בלייזר יקרה בדרך כלל משיטות אחרות. לעומתה השימוש במכשיר הLED בטוח לחלוטין, והתוצאה זהה.משך הטיפול: שעה אחת בלבד.

הלבנת שיניים בשיטת הסד הביתית

בשיטה זו לוקח רופא השיניים מידה של הלסתות ומכין סד שקוף וגמיש. סד זה יורכב על גבי השיניים ע"י הלקוח בעת השימוש
תוך כדי מילוי הסד בחומר הלבנה. את הסד יש להניח בין שעתיים ל-6 שעות ביום במשך כשבועיים לפחות לקבלת האפקט.
השיטה אפקטיבית, אך הצורך לשים גוף זר בפה גורם למטופלים רבים להפסיק את הטיפול אחרי מספר ימים, או לבצע אותו באופן לא רציף.

הלבנת שיניים בשיטת הסד המרפאתית

בשיטה זו משתמש הרופא בסד שקוף בדומה לשיטה הביתית, אלא שהשימוש בו נעשה במרפאה, ונעזרים בחומרים בריכוז גבוה יותר. בדרך כלל מספיקות 3-4 פגישות של שעה אחת על מנת להגיע לתוצאה טובה. השיטה אפקטיבית מאד. להלן דוגמאות מצולמות:

הלבנת שיניים באמצעות משחת שיניים להלבנה ותכשירי עזר

רוב יצרני משחות השיניים מציעים משחה להלבנה. לחלק מהיצרנים יש גם תכשירים למריחה על גבי השיניים או פסים לאפליקציה על גבי השיניים. אחוז החומר הפעיל במשחות ובתכשירים נמוך מאד. כתוצאה מכך הלבנת השיניים באמצעותם הוא תהליך ארוך ולא אפקטיבי במיוחד. ניתן להשתמש בתכשירים אלו כתמיכה לתהליך הלבנה במרפאה או בבית.

הלבנת שיניים באמצעות ציפויי חרסינה


כאשר לא ניתן לבצע הלבנת שיניים, או כאשר המצב ההתחלתי קשה מדיי, ניתן לבצע החלפה של זגוגית השן. עת ההחלפה ניתן לבצע באמצעות ציפוי קדמי חיצוני של חרסינה (למינייט ויניר) או ביצוע של החלפת כל זגוגית השן באמצעות כתר חרסינה.
בדרך זו ניתן גם ליישר קצת את השיניים, ולסגור מרווחים בצורה אידיאלית.בתמונות שלמטה הוחלפו הציפויים ב-6 שיניים קדמיות בלבד. המטופל שתמיד חשש לחייך, והחזיק את היד מעל פיו כשעשה זאת, הפך להיות אדם מאושר וחייכן.

חלק מהמטופלים ישאלו בודאי:"מה? זה הורס את השן!". אנו מסבירים כי המחיר הביולוגי של החלפת הציפוי קיים כמובן, אולם יש לזכור כי הציפוי הקיים לא הגן כראוי על השן מלכתחילה, וכי רופא השיניים אינו מטפל בשיניים. הוא מטפל באנשים שיש להם בעיות שיניים. רופא השיניים צריך לתת למטופל איכות חיים, ו"המחיר" הביולוגי לשן, שלה אין תחושות ורגשות, הוא זניח.

תופעות לוואי להלבנה


קורה כי לאחר הטיפול ישנה תחושה של רגישות מוגברת לחום וקור. תחושה זו חולפת תוך מספר ימים. רצוי להימנע מהמשך הטיפול עד חלוף הרגישות, ולהמשיכו אח"כ.
בנסוף רצוי להימנע מהלבנה בזמן הריון והנקה. השינויים ההורמונליים הופכים את החניכיים לרגישות מאד, והחומר עשוי לגרום להרגשת צריבה.

מאת צחי בבלי 

מומחה יישור שיניים

ד"ר תמר פינקלשטיין - מומחית ליישור שיניים


יישור שיניים מאפשר לכל אדם, בכל גיל, להגיע לחיוך בריא ויפה המשפר את ההופעה החיצונית ותורם להרגשה טובה ולביטחון עצמי גבוה.

:שיטות הטיפול במרפאתנו

שיטת Invisalign

שיטת Incognito

שיטת DAMON

שיטת אירודנטיס

מגן שיניים

פורום יישור שיניים / אורתודונטיהד''ר תמר פינקלשטיין - אורטודנטיה
רח' ביאליק 36
גבעת שמואל
טל. 03-5320044
פקס:077-3355225
מייל:info@orthodontia.co.il
שם מלא:*
דואר אלקטרוני:
טלפון:*
הודעתך:
שלח הודעה