יישור שיניים לאחר השתלת שן – כן או לא?
אם החלטתם להשיג חיוך בריא ואטרקטיבי יותר, זו תהיה החלטה שלא תתחרטו עליה. מחקרים מוכיחים שחיוך נאה משפר לא רק את האסתטיקה של הפנים, אלא מיטיב גם עם הבריאות הכללית שלכם.
שיפור החיוך כרוך לעיתים קרובות בעיקר בשני סוגי טיפולים: החלפת שיניים חסרות באמצעות שתלים דנטליים ויישור שיניים.
אבל, מה קודם למה? כדי לענות על שאלה זו יש לבקש עזרה מקצועית שתקבע את תכנית הטיפולים המתאימה לכם, ואולי תמצא לנכון לתאם את הטיפול בין שלושה מומחים בענף רפואת השיניים: רופא השיניים שלכם, האורתודנט והמנתח. המומחים, הם אלה שאמורים לקבוע מהי הלוגיסטיקה הטובה ביותר עבורכם להשגת התוצאה הרצויה.
אבל, לפני שנדון בשאלת יישור שיניים לאחר השתלות שיניים, כדאי להבין באופן כללי במה כרוכים שני הטיפולים: יישור שיניים וניתוח השתלות שיניים.

יישור שיניים

את הטיפול ליישור שיניים מבצע אורתודנט. הטיפול כרוך בהרכבת פלטה על השיניים. הפלטה המסורתית כוללת חוטים, שמושחלים דרך סוגרים ומחוברים לשיניים. הפלטה מותאמת בפרקי זמן קבועים על ידי האורתודנט לאורך חודשים רבים, עד שהשיניים זזות למיקומן הנכון.

השתלת שן

את השתלת השיניים מבצע מומחה לשיקום הפה והלסת, במקרים שבהם שן אחת, או יותר, חסרה עקב טראומה, מחלה או ריקבון. שתלים דנטליים מאפשרים למלא באופן קבוע את החלל שמשאירות שיניים חסרות.
השתל הוא מעין בורג קטנטן שמושתל באמצעות ניתוח בתוך רקמת החניכיים, במקום שבו חסרה השן הטבעית.
השתל עשוי בדרך כלל מטיטניום, מתכת שמכילה את המאפיינים האידיאליים להשתלבות השתל עם העצם. במשך הזמן (תקופה של כ-4 או 5 חודשים) יתאחד השתל עם רקמת העצב שסביבו, כך שיוכל לתפקד כעוגן חזק ויציב לשן המלאכותית שתחובר אליו. למעשה, השתל יתפקד כמו שורש טבעית של השן החדשה.

יישור שיניים לאחר השתלת שן – מה כדאי לקחת בחשבון?

   - כיוון שהשתל עשוי כך שהוא משמש עוגן יציב להתקן האורתודונטי, תזוזת שאר השניים לשם יישור שיניים, הופכת לקלה יותר. פלטה ליישור שיניים כוללת חיבור של חוטי מתכת, בין השאר, גם לצורך שליטה בתזוזת השיניים כיחידה אחת. בנסיבות מסוימות, שתל חזק יכול למלא תפקיד חשוב בתהליך זה, וקיימים קבצי שתלים מיוחדים שמיועדים במיוחד לשימוש בלעדי בשלב הפעיל של הטיפול האורתודונטי.
   - כאשר מדובר בשתלים באזור השיניים הטחנות, אפשר, במידת הצורך, לעבור השתלת שיניים במהלך יישור השיניים או לאחריו. תלוי בתכנית הטיפול שרופא השיניים הכין לפי צרכי המטופל.
   - באופן כללי, ניתן למקם שתלים בשילוב עם טיפול אורתודונטי. עם זאת, ברגע שהשתלים הונחו במקומם, אי אפשר להזיזם באמצעות טיפול אורתודונטי כמו שמזיזים שיניים טבעיות.
   - לפעמים, טיפול יישור השיניים עצמו מפנה את המקום הנדרש לשתל העתידי. לדוגמה, כאשר צריך למקם שתל בין שתי שיניים טבעיות, הרווח ביניהן הוא שיקול מרכזי בהחלטה אם להקדים יישור שיניים להשתלה. אם השיניים הטבעיות כבר זזו אל עבר מקומו של השתל העתידי, ייתכן שלא ניתן יהיה למקם את השתל מבלי להזיז קודם כל שתי שיניים טבעיות אלה חזרה למקומן, באמצעות טיפול אורתודונטי מקדים.
   - לתזוזה של השתל. המשמעות היא שאין יותר מה שיחזיק את השתל או השן במקומם.
   - לפעמים, עדיף יישור שיניים לפני השתלה דנטלית, כי ייתכן שבאמצעות יישור השיניים אפשר יהיה לסגור במידה מספקת את הפער שיצרה שן חסרה.
   - כיוון שאי אפשר להזיז את השתלים לאחר שכבר השתלבו בעצם, עדיף לערוך ניתוח השתלה לאחר שהשיניים הטבעיות הוזזו למיקום הרצוי. אמנם, השתלים יכולים לשמש כעוגנים שמסייעים לטיפול האורתודונטי, אבל תהליך זה עלול להיות מסובך.
מומחה יישור שיניים

ד"ר תמר פינקלשטיין - מומחית ליישור שיניים


יישור שיניים מאפשר לכל אדם, בכל גיל, להגיע לחיוך בריא ויפה המשפר את ההופעה החיצונית ותורם להרגשה טובה ולביטחון עצמי גבוה.

:שיטות הטיפול במרפאתנו

שיטת Invisalign

שיטת Incognito

שיטת DAMON

שיטת אירודנטיס

מגן שיניים

פורום יישור שיניים / אורתודונטיהד''ר תמר פינקלשטיין - אורטודנטיה
רח' ביאליק 36
גבעת שמואל
טל. 03-5320044
פקס:077-3355225
מייל:info@orthodontia.co.il
שם מלא:*
דואר אלקטרוני:
טלפון:*
הודעתך:
שלח הודעה